Prawa dzieci. Inspiracje po Międzynarodowym Dniu Dziecka.

Niedawno obchodzony Dzień Dziecka to dla nas okazja do refleksji na temat praw dzieci. Dzień ten został ustanowiony właśnie po to, aby upowszechniać ideały i cele dotyczące praw dziecka. Dzielimy się więc inspiracjami:

  1. Baza materiałów, dostępnych na otwartej licencji, stworzona przez organizację „Save the children. Child rigths resource center”: https://resourcecentre.savethechildren.net/. Znaleźliśmy tam ciekawą infografikę o prawach dzieci, stworzoną we współpracy z UNICEF, której adresatami są dzieci. Infografika w języku angielskim może być inspiracją do opracowania własnych materiałów do rozmów z dziećmi o ich prawach: https://resourcecentre.savethechildren.net/document/united-nations-convention-rights-child-childrens-version/. Grafika poniżej jest z tego źródła.
  2. Książka „Prawa dziecka. Akceptuję, co czuję” Isabelle FilliozatFrance Marie Perreault. Jest to zestaw gier i zadań dla dzieci, dzięki którym zrozumieją one lepiej, jakie są ich prawa. Nie znamy treści tej pozycji, może jednak ktoś z Was ją zna i zechce podzielić się swoją opinią w ramach recenzji. Zapraszamy!
  3. Stowarzyszenie Sędziów Pro Familia przygotowało w 2014 roku, w ramach akcji „Sędziowie rodzinni dzieciom”, wybrane postanowienia Konwencji o prawach dziecka, które zostały zilustrowane pracami laureatów konkursu plastycznego „Prawa dziecka oczami dzieci”. Warto dodać, że spośród ponad 17 000 nadesłanych prac plastycznych zwycięskie prace wybrali m.in. dr Piotr Rypson – dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Hanna Wróblewska – dyrektor Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Plik do pobrania: https://zielona gora.so.gov.pl/0056L/data/download/223_Konwencja_ilustrowana_pracami_plastycznymi_Zalacznik_nr_1.pdf.