Molestowanie w miejscach publicznych. Jesteś świadkiem… Co możesz zrobić?

Molestowanie w miejscach publicznych: jesteś świadkiem!

Przedstawiamy metodologię 5D opracowaną przez RIGHT TO BE .

Z badań wykonanych przez L’Oréal Paris we współpracy z organizacją pozarządową Right To Be 84% kobiet w Polsce doświadczyło molestowania w miejscu publicznym, natomiast tylko 31% z nich twierdzi, że ktoś im pomógł w danej sytuacji. Możemy to zmienić!

Metodologia 5D została opracowaną przez organizację Right To Be. Na metodologię składa się zatwierdzony przez ekspertów zestaw narzędzi, które pomogą w podjęciu bezpiecznej interwencji, gdy staniesz się świadkiem molestowania w przestrzeni publicznej. W zależności od sytuacji konieczne może być zastosowanie innej zasady D. Ważne, aby przed podjęciem interwencji, czuć się bezpiecznie.

Aby dowiedzieć się więcej, jak przeciwstawiać się molestowaniu w miejscach publicznych, weź udział w szkoleniu online (około 10 minut) lub zapisz się na szkolenie u jednego z wskazanych trenerów Centrum Praw Kobiet (około 1 godziny).

DEKONCENTRUJ
Udawaj znajomego, zapytaj o godzinę, odwróć uwagę, zrób hałas…

DOŁĄCZ INNYCH
Zwróć się do odpowiedniej osoby w otoczeniu (na przykład, nauczyciela, barmana lub kierowcy autobusu) i poproś o interwencję.

DOKUMENTUJ
Bądź świadkiem, zapisz lub nagraj sam akt molestowania, przekaż nagranie osobie doświadczającej molestowania, ale nigdy nie publikuj go online ani nie wykorzystuj bez jej zgody.

DAJ WSPARCIE
Udziel wsparcia osobie molestowanej po całym zajściu, przyznaj, że takie zachowanie osoby molestującej nie jest w porządku. Wykaż się empatią.

DOJDŹ DO GŁOSU
Zwróć się do osoby dopuszczającej się molestowania, ale nie doprowadzaj do eskalacji sytuacji. Zasada „Dojdź do głosu” jest ostatnią deską ratunku, aby zapobiegać agresji. 

Jednak pamiętaj! Bezpieczeństwo – Twoje i osoby doświadczającej molestowania – zawsze jest na pierwszym miejscu!

Zajrzyj na stronę! Upowszechnij informację!
www.standup-international.com
To źródło naszych informacji!